Prospekt organowy, drewno, metal, stop miedzi, techniki snycerskie, barokowy, poł. XVIII w.

Prospekt organowy wykonany drewna, metalu (stop miedzi) Zastosowano „ techniki snycerskie”, „techniki organomistrzów”. Styl barokowy data powstania około poł. XVIII w. Organy powstały w zakładzie organomistrzowskim Antoniego  Szydłowskiego we Wrocławiu.

Organy zbudowane z czterech szeregów piszczałek ( łącznie 44), mechanizmu powietrznego i klawiszowego. Prospekt złożony z płycinowej podbudowy ukrytej za parapetem chóru i trójdzielnej nastawy o formie architektonicznej. Cześć środkowa wysunięta do przodu półkoliście, niższe fragmenty skrajne o wykroju łuku dwuspadowego – wszystkie ujęte od góry mocno wyładowanymi, profilowanymi gzymsami o wykroju adekwatnym do rzutu. Część środkowa połączona ze skrajnymi grzbietami o kształcie falistym. Części skrajne ujęte po bokach ażurowymi dekoracjami snycerskimi z ornamentem chrząstkowo- małżowinowym. Na płaszczyznach czołowych górnej części szeregów piszczałek – dekoracje ornamentem roślinnym z elementami małżowin i stylizowanych muszli. Części skrajne zwieńczone okazałymi wazonami z bukietami kwiatów. Nad fragmentem środkowym rzeźba Króla Dawida.

Organy w stałym użytkowaniu.

Pole nazwaProspekt organowy
TytułOrgany
TwórcaZakład organomistrzowski Antoniego Szydłowskiego we Wrocławiu
Współtwórca
Hasło przedmiotoweSanktuarium Polska
Kościoły w Polsce
Sanktuarium Tomaszów Lubelski
Słowa kluczoweSanktuarium Tomaszów Lubelski
OpisProspekt organowy wykonany drewna, metalu (stop miedzi) Zastosowano „ techniki snycerskie”, „techniki organomistrzów”. Styl barokowy data powstania około poł. XVIII w. Organy powstały w zakładzie organomistrzowskim Antoniego Szydłowskiego we Wrocławiu.
Organy w stałym użytkowaniu.
Miejsce wydaniaTomaszów Lubelski
Wydawca
Data wydania/utworzeniapoł XVIII w.
Rozmiar500 cm x 300 cm x 200 cm
Sygnatura
Jest częścią
Prawa
Właściciel prawnyParafia rzymskokatolicka Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lub.
DigitalizacjaDigitalizacja Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim
Lokalizacja oryginałuKościół p. w. Zwiastowania N.M.P. w Tomaszowie Lub. Nawa główna na końcu kościoła.

Prospekt organowy / Organ prospectus