Franciszkański Zakon Świeckich

Franciszkański Zakon Świeckich przy Sanktuarium Matki Bożej w Tomaszowie Lubelskim.

Wśród duchowych rodzin, powołanych przez Ducha Świętego do życia w Kościele, rodzina franciszkańska jednoczy ludzi świeckich, osoby zakonne, kapłanów, którzy czują się powołani aby pójść za Chrystusem śladami św. Franciszka z Asyżu.

Św. Franciszek ma wielu sympatyków na całym świecie. Zachwycają się oni Franciszkową prostotą, jego spojrzeniem na świat, dobrocią, rozumieniem Ewangelii, ubóstwem. By jednak iść przez życie po śladach Biedaczyny z Asyżu trzeba żyć w tym samym Kościele i w tym samym duchu.

Nasza Wspólnotowa Rodzina Franciszkańska, która pracuje przy tutejszym Sanktuarium w pełni chce żyć charyzmatem swojego Patrona – widząc wyzwanie dla siebie w tym świecie, w którym żyjemy. Dlatego chcemy pomagać Kościołowi, który głosi Ewangelię Chrystusową i nią żyć na co dzień. Pragniemy także troszczyć się o świętość Kościoła, dopomagając jego członkom w dążeniu do niej poprzez przykład dobrego chrześcijańskiego życia, łagodność, dobroć, cierpliwość, roztropność.

Franciszkanie świeccy, którzy pragną żyć według charyzmatu św. Franciszka są wezwani do głoszenia Ewangelii przykładem własnego życia. Nasz udział w posłudze uświęcania, którą Kościół wypełnia poprzez liturgię, modlitwę oraz dzieła pokuty i miłości realizujemy przede wszystkim we własnej rodzinie, następnie we wspólnocie.

Aktywność franciszkanów świeckich przez liturgię w Kościele wymaga naszego zaangażowania we Mszy świętej i dobrego przygotowania do Eucharystii, Liturgii Godzin, różnych nabożeństw, uroczystości parafialnych, adoracji. Uważamy, że dając właściwy przykład zachęcamy innych do udziału w nich.

Eucharystia, w której uczestniczymy – domaga się pokazania jedności, poprzez gromadzenie się Wspólnoty. Dlatego nasza Wspólnota Franciszkańska organizuje dla swoich członków raz w miesiącu Dzień Skupienia, którego centralne miejsce stanowi Eucharystia, na którą przygotowujemy obsługę liturgiczną. Po zakończeniu Mszy świętej wielbimy Boga na modlitewnym spotkaniu formacyjnym. Spotkania takie dają nam możliwość pogłębiania naszej duchowości, a poprzez dawania świadectwa członkowie konfrontują zakres swojej wiedzy, własnej postawy i starają się przekładać to na własne życie.

Jest wiele form organizacyjnych – parafialnych w których uczestniczymy za zgodą Ks. Prałata Czesława Grzyba – Proboszcza naszej Parafii, który jest też naszym duchowym opiekunem.

Wspólnota nasza została powołana Aktem erekcyjnym z dnia 22 lutego 1997 roku. Od chwili jej powołania wzbogacamy nasze formy pracy na rzecz swoich członków, a także wychodząc do ludzi chorych, biednych, rodzin wielodzietnych z pomocą materialną i duchową.

Aktualnie Wspólnota liczy 23 osoby – profesi wieczyści; tym 21 sióstr i 2 braci. Jedna siostra rozpoczęła aktualnie formację początkową przygotowując się do złożenia profesji w dniu 17 września bieżącego roku (dzień otrzymania stygmatów przez św. Franciszka), lub 4 października (liturgiczne wspomnienie św. Franciszka a Asyżu).

Liturgiczne wspomnienie św. Franiczka to dla naszej Wspólnoty szczególna uroczystość, do której starannie się przygotowujemy, gdyż nasze życie ma być ciągłością życia franciszkańskiego, jego pokoju i dobra dla wszystkich ludzi. Uważamy, że ta droga prowadzić może nas do świętości, a także powiększać dobro Kościoła.

Serdecznie zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszą Wspólnotą.

Sabina Wilczyńska