Rzeźby

Rzeźba Ukrzyżowanie, drewno polichromowane, barokowy, koniec XVIII w.Rzeźba Ukrzyżowanie, drewno polichromowane, barokowy, koniec XVIII w.

Rzeźba Ukrzyżowanie, drewno polichromowane, barokowy, koniec XVIII w.

Rzeźba wykonana jest z drewna polichromowanego w stylu barokowym z XVIII w.

Rzeźba przedstawia Chrystusa rozpiętego na prostym krzyżu z ukośną banderolą na szczycie z napisem INRI, ramiona proste, wyciągnięte, dłonie przybite gwoździami, z wyciągniętymi palcami wskazującym i środkowym, serdeczny i mały zgięte. Głowa w grubej cierniowej koronie, o długich spadających na barki kosmykach włosów, przechylona w prawą stronę i półotwartych ustach, okolona szpiczastą brodą. Ascetyczny korpus przewiązany perizonium związanym na prawym biodrze sznurem, ze zwisającą wzdłuż uda mięsistą fałdą. Nogi o długich goleniach przebite prawą stopą do lewej małym gwoździem, na stopie ukazana rana po gwoździu odsłaniająca kości.

Krucyfiks o charakterze ludowym, schematycznie, wręcz prymitywnie zaznaczona muskulatura torsu, fałdy perizonium, włosy, naiwny wyraz twarzy. Ciało polichromowane na biało, włosy na brązowo.

Rzeźby Matka Boża z Dzieciątkiem i święte Niewiasty, 1 poł. XVIII w.Rzeźby Matka Boża z Dzieciątkiem i święte Niewiasty, 1 poł. XVIII w.

Rzeźby Matka Boża z Dzieciątkiem i święte Niewiasty, 1 poł. XVIII w.

Rzeźby wykonane z drewna w stylu późnego gotyku/renesansu z 1 poł. XVIII w.

Matka Boska z Dzieciątkiem- przedstawiona jest jako młoda kobieta, o twarzy pociągłej okolonej długimi, kręconymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowie korona. Lewa ręka odłamana uniesiona w geście błogosławieństwa, prawą zaś przytrzymuje dzieciątko przytulone do Matki Boskiej. Dzieciątko prawą rękę podnosi w geście błogosławieństwa. Szata modelowana schematycznie, układająca się w drobne fałdki nieco uproszczone.

Postacie Świętych Niewiast- niewiasty ukazane są bez atrybutów, w postawie stojącej, szaty modelowane schematycznie z linearnym potraktowaniem fałd. Twarz okrągła okolona kręconymi długimi włosami opadającymi na ramiona.

Rzeźby Grupa Pasji: Chrystus Ukrzyżowany, MB Bolesna, Św. Jan Ewangelista, 1 poł. XVIII w.Rzeźby Grupa Pasji: Chrystus Ukrzyżowany, MB Bolesna, Św. Jan Ewangelista, 1 poł. XVIII w.

Rzeźby wykonane są drewna w stylu o charakterze barokowym w 1 poł. XVIII w..

Grupa Ukrzyżowania umieszczona jest na belce tęczowej.

Chrystus Ukrzyżowany- postać Chrystusa ukazana jest w płytkim zwisie z głową przechyloną w lewą stronę. Modelunek ciała przeprowadzony z uchwyceniem szczegółów anatomicznych. Perizonium drobno sfałdowane z bogatym przewiązaniem, rurkowo ułożone fałdy.

Matka Boska Bolesna - w postawie stojącej, en face, w lekkim kontrapoście z rękami złożonymi w geście modlitewnym. Suknie, płaszcz, chusta udrapowane w drobne fałdki.

Św. Jan Ewangelista - w postawie stojącej, en face, lewą rękę trzyma na piersi, prawą zaś przytrzymuje zamkniętą księgę. Płaszcz przerzucony przez lewe ramię, drobno sfałdowany, szat również udrapowana z drobnymi i prosto ułożonymi fałdami.