Rzeźby

Rzeźby

Rzeźba Ukrzyżowanie, drewno polichromowane, barokowy, koniec XVIII w.Rzeźba Ukrzyżowanie, drewno polichromowane, barokowy, koniec XVIII w.

Rzeźba Ukrzyżowanie, drewno polichromowane, barokowy, koniec XVIII w.

Rzeźba wykonana jest z drewna polichromowanego w stylu barokowym z XVIII w.

Rzeźba przedstawia Chrystusa rozpiętego na prostym krzyżu z ukośną banderolą na szczycie z napisem INRI, ramiona proste, wyciągnięte, dłonie przybite gwoździami, z wyciągniętymi palcami wskazującym i środkowym, serdeczny i mały zgięte. Głowa w grubej cierniowej koronie, o długich spadających na barki kosmykach włosów, przechylona w prawą stronę i półotwartych ustach, okolona szpiczastą brodą. Ascetyczny korpus przewiązany perizonium związanym na prawym biodrze sznurem, ze zwisającą wzdłuż uda mięsistą fałdą. Nogi o długich goleniach przebite prawą stopą do lewej małym gwoździem, na stopie ukazana rana po gwoździu odsłaniająca kości.

Krucyfiks o charakterze ludowym, schematycznie, wręcz prymitywnie zaznaczona muskulatura torsu, fałdy perizonium, włosy, naiwny wyraz twarzy. Ciało polichromowane na biało, włosy na brązowo.

Rzeźby Matka Boża z Dzieciątkiem i święte Niewiasty, 1 poł. XVIII w.Rzeźby Matka Boża z Dzieciątkiem i święte Niewiasty, 1 poł. XVIII w.

Rzeźby Matka Boża z Dzieciątkiem i święte Niewiasty, 1 poł. XVIII w.

Rzeźby wykonane z drewna w stylu późnego gotyku/renesansu z 1 poł. XVIII w.

Matka Boska z Dzieciątkiem- przedstawiona jest jako młoda kobieta, o twarzy pociągłej okolonej długimi, kręconymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowie korona. Lewa ręka odłamana uniesiona w geście błogosławieństwa, prawą zaś przytrzymuje dzieciątko przytulone do Matki Boskiej. Dzieciątko prawą rękę podnosi w geście błogosławieństwa. Szata modelowana schematycznie, układająca się w drobne fałdki nieco uproszczone.

Postacie Świętych Niewiast- niewiasty ukazane są bez atrybutów, w postawie stojącej, szaty modelowane schematycznie z linearnym potraktowaniem fałd. Twarz okrągła okolona kręconymi długimi włosami opadającymi na ramiona. 

Rzeźby Grupa Pasji: Chrystus Ukrzyżowany, MB Bolesna, Św. Jan Ewangelista, 1 poł. XVIII w.Rzeźby Grupa Pasji: Chrystus Ukrzyżowany, MB Bolesna, Św. Jan Ewangelista, 1 poł. XVIII w.

Rzeźby Grupa Pasji: Chrystus Ukrzyżowany, MB Bolesna, Św. Jan Ewangelista, 1 poł. XVIII w.

Rzeźby wykonane są drewna w stylu o charakterze barokowym w 1 poł. XVIII w..

Grupa Ukrzyżowania umieszczona jest na belce tęczowej.

Chrystus Ukrzyżowany- postać Chrystusa ukazana jest w płytkim zwisie z głową przechyloną w lewą stronę. Modelunek ciała przeprowadzony z uchwyceniem szczegółów anatomicznych. Perizonium drobno sfałdowane z bogatym przewiązaniem, rurkowo ułożone fałdy.

Matka Boska Bolesna - w postawie stojącej, en face, w lekkim kontrapoście z rękami złożonymi w geście modlitewnym. Suknie, płaszcz, chusta udrapowane w drobne fałdki.

Św. Jan Ewangelista - w postawie stojącej, en face, lewą rękę trzyma na piersi, prawą zaś przytrzymuje zamkniętą księgę. Płaszcz przerzucony przez lewe ramię, drobno sfałdowany, szat również udrapowana z drobnymi i prosto ułożonymi fałdami.

Znajdź nas w social mediach

Parafia Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej 

ul. Królewska 1, 22-600 Tomaszów Lubelski

Msze święte

Niedziele i Uroczystości:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 15:00, 17:00
Poniedziałek - Piątek:
6:30, 7:00, 17:00
Sobota: 
6:30, 7:00, 17:00, 20:00 (niedzielna)

Kancelaria parafialna

Poniedziałek, Piątek: 
15:30-16:30
Wtorek, Środa, Czwartek:  
8.00–9.00 i 15:30-16:30
Sobota, Niedziela i święta: 
Kancelaria nieczynna

Dane finansowe

Bank Spółdzielczy Tomaszów Lubelski
ul. Orzeszkowej 2, 22-600 Tomaszów Lub.
Nr konta:
60 9639 0009 2001 0011 3364 0001
NIP parafii: 921-144-17-57

Kontakt

telefon do Kancelarii:
84 664 21 77

e-mail do Kancelarii: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

e-mail do Proboszcza: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

©  Wszelkie prawa zasteżone. Strony WCAG dla instytucji publicznych - instytucje.itee.pl