Meble

Prospekt organowy, drewno, metal, stop miedzi, techniki snycerskie, barokowy, poł. XVIII w.Prospekt organowy, drewno, metal, stop miedzi, techniki snycerskie, barokowy, poł. XVIII w.

Prospekt organowy wykonany drewna, metalu (stop miedzi) Zastosowano „ techniki snycerskie”, „techniki organomistrzów”. Styl barokowy data powstania około poł. XVIII w. Organy powstały w zakładzie organomistrzowskim Antoniego  Szydłowskiego we Wrocławiu.

Organy zbudowane z czterech szeregów piszczałek ( łącznie 44), mechanizmu powietrznego i klawiszowego. Prospekt złożony z płycinowej podbudowy ukrytej za parapetem chóru i trójdzielnej nastawy o formie architektonicznej. Cześć środkowa wysunięta do przodu półkoliście, niższe fragmenty skrajne o wykroju łuku dwuspadowego – wszystkie ujęte od góry mocno wyładowanymi, profilowanymi gzymsami o wykroju adekwatnym do rzutu. Część środkowa połączona ze skrajnymi grzbietami o kształcie falistym. Części skrajne ujęte po bokach ażurowymi dekoracjami snycerskimi z ornamentem chrząstkowo- małżowinowym. Na płaszczyznach czołowych górnej części szeregów piszczałek – dekoracje ornamentem roślinnym z elementami małżowin i stylizowanych muszli. Części skrajne zwieńczone okazałymi wazonami z bukietami kwiatów. Nad fragmentem środkowym rzeźba Króla Dawida.

Organy w stałym użytkowaniu.

Obraz św. Grzegorz, tempera na drewnie, barokowy, 1 ćw. XVIII w.Obraz św. Grzegorz, tempera na drewnie, barokowy, 1 ćw. XVIII w.

Obraz św. Grzegorz, tempera na drewnie, barokowy, 1 ćw. XVIII w.

Obraz Św. Grzegorz tempera na drewnie wykonany w stylu barokowym w 1 ćw. XVIII w.. Przeniesiony wraz konfesjonałem z dawnego kościoła Trynitarzy w Tomaszowie Lubelskim po roku 1783.

Obraz przedstawia Św. Grzegorza zwróconego w lewą stronę, siedzącego na krześle o bogatych, plecionych poręczach, przy stole nakrytym białym obrusem, piszącego w księdze. Z prawej strony namalowany gołąb z rozpostartymi skrzydłami. Głowa o twarzy pociągłej, z długim, lekko zadartym nosem, prostych lekko opuszczonych brwiach nad migdałowymi oczami, o wąskich zaciśniętych ustach. Głowa nakryta czerwoną, kardynalską czapką, spod której widoczne jest długie ucho. Święty ubrany jest w czerwoną kardynalską pelerynę z kapturem z białym kołnierzykiem, narzuconą na ramiona i białą szatę bogato zmarszczoną drobnymi fałdami na rękach i wzdłuż ciała. Na podniebieniu baldachimu i z prawej strony, za plecami Św. Grzegorza szerokie fałdy kotary w odcieniu zielonym.