Kościół drewniany z 1727r. nr. Rej,: A/34/156 z 24.11.1956 i z 25.01.1967 r.
Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim wybudowany jest z drewna w stylu barokowym. Konstrukcja zrębowa z odciętymi ostatkami, z ceglaną podmurówką. Kościół wzniesiony jest z bali o grubości około 20 cm i wysokości 20-30 cm wyciętych ze środkowej, twardej, wąskosłoistej części pnia sosny, zwanej modrzewiem. Oparty jest na rzucie prostokąta, od wschodu z prostokątnym prezbiterium, od zachodu na przedłużeniu naw bocznych i kaplic z dwiema nieco wysuniętymi wieżami na rzucie kwadratu, pomiędzy którymi znajduje się kruchta.
Zachodnia dwukondygnacyjna fasada zwieńczona jest cofniętym i oddzielonym dachem pulpitowym szczytem, po jej bokach znajdują się trójkondygnacyjne wieże, których najwyższe kondygnacje oddziela zadaszenie zintegrowane z dachem korpusu. Wieże nakryte są cebulastymi hełmami. W połowie wysokości fasady znajduje się balkon z ażurową balustradą nadwieszony między wieżami, poniżej którego portal w obramieniu uszatym, a ponad środkowym oknem umieszczono drewniane figury z 1 poł. XVII w. Matki Bożej z Dzieciątkiem i dwóch niewiast.
Ściany wznoszą się na podwalinach przesłoniętych daszkiem gontowym, a zwieńczone są szerokim fasetowym okapem podbitym deskami. Węgły ścian obite są deskami naśladującymi lizeny. Ściany prezbiterium oszalowane są pionowo, szczyty nawy i prezbiterium oraz trzecia kondygnacja wież oszalowane są w jodełkę. Okna w zachodnim prezbiterium wież są okrągłe i osadzone w kwadratowych obramieniach, na trzeciej kondygnacji sa w formie małych, pionowych owali, we wszystkich pozostałych elewacjach są prostokątne. Więźba dachowa korpusu i prezbiterium typu krokwiowo-jętkowego z tak zwanym stolcem nakryta jest dwuspadowymi dachami gontowymi.