Złocenia

Kielich mszalny, srebro złocone, barokowy, poł. XVIIKielich mszalny, srebro złocone, barokowy, poł. XVII

Kielich mszalny, srebro złocone, barokowy, poł. XVII

Kielich mszalny, wykonany ze  srebra złoconego, styl barokowy, powstał w poł. XVII w. . Miejsce przechowywania to zakrystia kościoła parafialnego.

Kielich mszalny z XVII w. być może z dodana późniejszą stopą. Kielich o wielolistnej stopie na niewielkim cokoliku, przy zbiegu łuków wieloliścia głowy, wierzch pokryty ornamentem roślinnym perełkowym szlakiem i florystycznymi medalionami, w co drugim medalionie gorejące serce.

Wierzch wznosi się tulejowo, podzielony załamaniami na kwatery – odpowiednio do ilości płatków wieloliścia stopy, w tej części przynitowane cherubiny.

Powyżej między dwoma pierścieniami talerz, nad nim gruszkowaty kaboszon pocięty ornamentami liściastymi, nad nim kolejny talerz oddzielony pierścieniami i dzwonowata czara z koszyczkiem dekorowanym mięsistymi liśćmi, kwiatami i aniołami. Aniołki srebrne.

Stan kielicha dobry.

Świecznik wiszący, mosiądz, szkło kryształowe, późny barok, koniec XVIII w. nawa głównaŚwiecznik wiszący, mosiądz, szkło kryształowe, późny barok, koniec XVIII w. nawa główna

Świecznik wiszący wykonany z mosiądzu oraz szkła kryształowego. Styk świecznika to późny barok a powstał około XVIII w.

Świecznik wiszący-korpusowy. Trzon trzyczłonowy, zakończony kulą, repusowany. Do trzonu w dwóch poziomach zamontowane sa esowato wygięte ramiona zaopatrzone w kielichowe, spłaszczone profitki. W dolnym poziomie 12 ramion, w górnym 6. Ramiona ozdobione licznymi kryształowymi wisiorkami w kształcie sopli zakończonych grotami. Świecznik zawieszony na kanelowym pręcie , przewiązany dwoma nodusami w kształcie głowic, wyżej zakończony ośmiolistnym talerzykiem z podwieszonymi do niego wisiorkami.

Świecznik znajduje się w nawie głównej przed kruchtą .  Zdjęta dolna czasza kuli trzonu w celu podłączenia w tym miejscu  żarówki rtęciowej.

Świecznik wiszący, mosiądz, klasycystyczny, 1 poł. XIX w.Świecznik wiszący, mosiądz, klasycystyczny, 1 poł. XIX w.

Świecznik wiszący, mosiądz, klasycystyczny, 1 poł. XIX w. nawa południowa

Świecznik wiszący wykonany z mosiądzu w stylu klasycystycznym w pierwszej poł. XIX w..

Świecznik wiszący typu korona, na obręczy ozdobionej szklanymi paciorkami i wisiorkami w kształcie sopli. Zamocowane 8 uchwytów w kształcie antytetycznie ustawionych wolutek przechodzących w liście akantu. Górą zaopatrzone w kielichowate, spłaszczone profitki. Obręcz zawieszona na 4 łańcuchach. Łańcuchy podpięte do korony o profilowanej obręczy z wypełnionym dnem ozdobionym kaboszonem. Wysoką koronę tworzą proste liście jednoblaszkowe, lekko wygięte na zewnątrz u góry.

Świecznik znajduje się w nawie płd. Kościoła w stanie dobrym. Przekształcony na potrzeby oświetlenia elektrycznego.