Inne

Inne

Feretron Obrazy MB Szkaplerzna, Adoracja Dzieciątka Jezus, olej na płótnie, regencja, II poł. XVIII w.Feretron Obrazy MB Szkaplerzna, Adoracja Dzieciątka Jezus, olej na płótnie, regencja, II poł. XVIII w.

Feretron Obrazy MB Szkaplerzna, olej na płótnie, regencja, II poł. XVIII w.

Feretron to olej na płótnie w stylu regencyjnym wykonany w 2 poł. XVIII w..

Feretron w postaci dwóch obrazów olejnych przedzielonych deską, w drewnianej oprawie. Obrazy skomponowane w prostokącie o łukowo wyciętych górnych narożach. Na podstawie  o wykroju falistym i wypukło wklęsłym ze zwojami zdobionymi ornamentem roślinnym i liściastą palmetą na osi. Obramowanie całości w formie grubych stylizowanych łodyg o kształcie esowymi wolutowym, ujętych gęstym splotem mięsistej wici akantowej z ośmiopałkową koroną w zwieńczeniu.

Z jednej strony przedstawienie Matki Boskiej z koroną na głowie, w pozycji frontalnej, siedzącej z Dzieciątkiem na jej lewym kolanie. Matka Boska z lekko opuszczoną głową, ubrana w czarną suknię i niebieski płaszcz. Prawą ręką ofiaruje różaniec klęczącemu przed nią św. Dominikowi Guzmanowi. Ten że ubrany w strój dominikanina  – biały  habit, czarny płaszcz – lewą ręką odbiera różaniec, prawą opuszczoną wskazuje na biało-czarnego psa z pochodnia w pysku, leżącego u jego kolan. Dzieciątko z twarzą starszego w pozycji stojącej odwrócone od matki nakłada oburącz koronę cierniową na głowę klęczącej u jego stóp św. Marii Magdalenie, w habicie karmelitanki, ze stygmatami na rękach. Na drugiej stronie przedstawiono postać Dzieciątka Jezus wśród obłoków niebiańskich, adorowanego przez anioły. Ukazane frontalnie w pełnej postaci, w białej sukience w pozycji stojącej z lekkim przyklękiem i szeroko rozłożonymi rękami wyrażającymi gest opiekuńczy. Anioły uskrzydlone pod postacią młodzieńców, klęczą  u stóp Dzieciątka Jezus, w czerwonych szatach z opuszczonymi głowami i złożonymi, uniesionymi rękami. W tle płaski krajobraz.

Zacheuszki, malowidła tempera na drewnie, metal, odlew stop miedzi, neobarok, 1832 r., ilość 12Zacheuszki, malowidła tempera na drewnie, metal, odlew stop miedzi, neobarok, 1832 r., ilość 12

Zacheuszki, malowidła tempera na drewnie, metal, odlew stop miedzi, neobarok, 1832 r., ilość 12

Malowidło tempera na drewnie i stop metalu, wykonane w stylu neobaroku, w 1832 r.

Zacheuszki w formie 12 świeczników na tle polichromii, zawieszonych na ścianach nawy głównej w miejscach konsekracji kościoła. Malowidło w formie krzyża św. Andrzeja z płomienistą glorią pomiędzy ramionami „ujętego” stylizowaną wicią roślinną. Krzyż żółtoróżowy, liście niebiesko-szaro-zielone. Całość w obramowaniu w kształcie tonda. Poniżej krzyża wspornikowo zamocowana dwuramienne świeczniki przyścienne -kinkiety. Plakietka z ornamentem chrząstkowym, ramiona w formie kolistego splotu z wygiętymi do góry kabłąkami z talerzowymi profitkami. Dekorowane stylizowaną wicią roślinną. Instalacja elektryczna współczesna.

Parapet chóru muzycznego, drewno polichromowane, manieryzm/charakter barokowy, XVII-XVIII w.Parapet chóru muzycznego, drewno polichromowane, manieryzm/charakter barokowy, XVII-XVIII w.

Parapet chóru muzycznego, drewno polichromowane, manieryzm/charakter barokowy, XVII-XVIII w.

Parapet chóru muzycznego wykonany z drewna polichromowanego w stylu manierystycznym o charakterze barokowym między XVII a XVIII w.

Parapet chóru muzycznego dekorowany rozetami kwiatowymi- słoneczniki, kwiaty pełne, nieco stylizowane. W dolnej i górnej partii parapetu ujmują listwy profilowane motywem wici roślinnej układającej się w nieregularne romby. Tonacja kolorystyczna utrzymana w odcieniach barw przytłumionych niebieskiej, granatowej i ugru. Przestrzeń podchórza wypełniają polichromowane motywy gwiazd, pośrodku widnieje monogram Chrystusa IHS, z ozdobnie wykonanymi literami. Litera H ujęta u góry krzyżem, zaś u dołu sercem przebitym strzałami. Wokół monogramu wychodzące promienie.

Znajdź nas w social mediach

Parafia Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej 

ul. Królewska 1, 22-600 Tomaszów Lubelski

Msze święte

Niedziele i Uroczystości:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 15:00, 17:00
Poniedziałek - Piątek:
6:30, 7:00, 17:00
Sobota: 
6:30, 7:00, 17:00, 20:00 (niedzielna)

Kancelaria parafialna

Poniedziałek, Piątek: 
15:30-16:30
Wtorek, Środa, Czwartek:  
8.00–9.00 i 15:30-16:30
Sobota, Niedziela i święta: 
Kancelaria nieczynna

Dane finansowe

Bank Spółdzielczy Tomaszów Lubelski
ul. Orzeszkowej 2, 22-600 Tomaszów Lub.
Nr konta:
60 9639 0009 2001 0011 3364 0001
NIP parafii: 921-144-17-57

Kontakt

telefon do Kancelarii:
84 664 21 77

e-mail do Kancelarii: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

e-mail do Proboszcza: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

©  Wszelkie prawa zasteżone. Strony WCAG dla instytucji publicznych - instytucje.itee.pl