phoca_thumb_l_chrzest

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: „Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie”. (KKK 1213)

Sakrament chrztu – udzielany jest w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca na mszy św. o godz. 10.30. Dzieci do chrztu zgłaszamy miesiąc przed planowaną datą sakramentu chrztu. Kilka dni przed chrztem rodzice powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej celem spisania dokumentów.

Dokumenty wymagane do chrztu:
1. Metryka urodzenia dziecka z USC.
2. Dane personalne rodziców i rodziców chrzestnych.
3. Zaświadczenie od proboszcza rodziców chrzestnych, że mogą zostać chrzestnymi, jeśli pochodzą z innej parafii niż nasza. Chrzestnym może być osoba, która ukończyła 16 lat, przyjęła sakrament bierzmowania, jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Nie mogą tej funkcji pełnić osoby będące w związku cywilnym (bez ślubu kościelnego).
4. W przypadku dzieci spoza naszej parafii – pozwolenie właściwego proboszcza na chrzest poza parafią.