Krzyż ołtarzowy, inkustrowane masą perłową drewno, lany bursztyn, brak cech stylowych, XX w.

Krzyż na dwustopniowym, 8-bocznym cokole. Zamiast trzonu kapliczka z udrapowaną zasłoną, wewnątrz scena Adoracji Dzieciatka przez Maryję. Powyżej 8-boczny cokolik na nim krzyż o wykroju trójlistnym, wokół skrzyżowania ramion gloria. Za kapliczka płaski ornament.

Brzegi krzyża i cokolików ozdobione inkrustowanym ornamentem kostkowym z masy perłowej i ciemniejszego drewna. Przedmiot o charakterze ludowym.

Krzyż znajduje się w nawie południowej kościoła parafialnego.

Pole nazwaKrzyż ołtarzowy
TytułKrzyż ołtarzowy
TwórcaArtysta ludowy
Współtwórca
Hasło przedmiotoweSanktuarium Polska
Kościoły w Polsce
Sanktuarium Tomaszów Lubelski
Słowa kluczoweSanktuarium Tomaszów Lubelski
OpisKrzyż ołtarzowy wykonany z drewna inkustrowanego masą perłową oraz lanego bursztynu. Nie posiada żadnych cech stylowych. Wykonany w XX w. Znajduje się w nawie południowej kościoła parafialnego.
Miejsce wydaniaTomaszów Lubelski
Wydawca
Data wydania/utworzeniaXX w.
TypKrzyż ołtarzowy
Rozmiar70 cm
Sygnatura
Jest częścią
Prawa
Właściciel prawnyParafia rzymskokatolicka Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lub.
DigitalizacjaDigitalizacja Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim
Lokalizacja oryginałuKościół p. w. Zwiastowania N.M.P. w Tomaszowie Lub. Zakrystia

Krzyż ołtarzowy / Altar cross