Kielich mszalny, srebro złocone, barokowy, poł. XVII

Kielich mszalny, wykonany ze  srebra złoconego, styl barokowy, powstał w poł. XVII w. . Miejsce przechowywania to zakrystia kościoła parafialnego.

Kielich mszalny z XVII w. być może z dodana późniejszą stopą. Kielich o wielolistnej stopie na niewielkim cokoliku, przy zbiegu łuków wieloliścia głowy, wierzch pokryty ornamentem roślinnym perełkowym szlakiem i florystycznymi medalionami, w co drugim medalionie gorejące serce.

Wierzch wznosi się tulejowo, podzielony załamaniami na kwatery – odpowiednio do ilości płatków wieloliścia stopy, w tej części przynitowane cherubiny.

Powyżej między dwoma pierścieniami talerz, nad nim gruszkowaty kaboszon pocięty ornamentami liściastymi, nad nim kolejny talerz oddzielony pierścieniami i dzwonowata czara z koszyczkiem dekorowanym mięsistymi liśćmi, kwiatami i aniołami. Aniołki srebrne.

Stan kielicha dobry.

Pole nazwaKielich Mszalny
TytułKielich mszalny
TwórcaNieznany
Współtwórca
Hasło przedmiotoweSanktuarium Polska
Kościoły w Polsce
Sanktuarium Tomaszów Lubelski
Słowa kluczoweSanktuarium Tomaszów Lubelski
OpisKielich mszalny, srebro złocone, barokowy, poł. XVII w. zakrystia
Miejsce wydaniaTomaszów Lubelski
Wydawca
Data wydania/utworzeniaPoł. XVII w.
TypKielich mszalny
Rozmiar26 cm
Sygnatura
Język
Jest częścią
Prawa
Właściciel prawnyParafia rzymskokatolicka Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lub.
DigitalizacjaDigitalizacja Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim
Lokalizacja oryginałuKościół p. w. Zwiastowania N.M.P. w Tomaszowie Lub. Zakrystia

Kielich mszalny / Mass chalice